התאגדות תושבים לאספקת שירותי תחבורה - פתרון לבעיית תיאום הטרמפים

לשוניות ראשיות

כותב דן מואב בפורום גבעת עדה:
"עזרה בבקשה חברים!
אני עכשיו על הרכבת מדרום שמגיעה לבינימינה ב18:15. צריך להגיע לגבעת עדה.
באפליקציה של טלגרם כתבתי שאני צריך טרמפ ואף אחד לא הגיב.
מצד שני הסתכלתי באתר של חברת קוים ולא הבנתי בדיוק מתי האוטובוס מגיע לבינימינה.
אנא עזרתכם!
תודה
...
חייב להגיד שהאפליקציה הזאת טלגרם לא עוזרת לי בכלל. כבר 3 פעמים הצעתי טרמפ, לא היו לוקחים, וכבר פעמיים הייתי צריך טרמפ ואף אחד לא התנדב..."

השאלה הזו הציתה דיון ער לגבי היעילות של קבוצת הוואטסאפ שאח"כ הפכה לקבוצת טלגרם, לתיאום טרמפים בגבעת עדה.

תיאום טרמפים זו אחת הבעיות הקשות במדעי המחשב ובסוציולוגיה. אפליקציה קטנה אחת תתקשה לפתור את זה, וגם המועצה והממשלה כושלות. רק התאגדות תושבים יכולה לספק פתרון חכם ומותאם לצרכים של התושבים בקהילה מסויימת. המטרה של מאמר זה היא להזמין אתכם להיות שותפים בהקמת התאגדות תושבים לאספקת שירותי תחבורה ביישוב.

אני מפרט קצת מהסוגיות המקשות על הייעילות של האפליקציה - שהרי גם אם כולנו בעלי רצון טוב ובאפליקציה רשומים כל [בעלות/י הרכבים בגבעת עדה] שהם גם [בעלות/י טלפון חכם] וגם [יודעים/ות להשתמש באפליקציה] - עדיין טרם נפתרו האתגרים הבאים:

* איך מעדכנים באופן בולט את הנהגים והטרמפיסטים בשעות שהם רוצים להיות מעודכנים, ומונעים הצקה מיותרת בשעות שהם ממש לא מתכוונים להשתמש בשירותי קבוצת הטרמפים? האפשרות של [בלי התראות] או [עם התראות] היא יותר מדי כללית.

* אני צריך עכשיו לנסוע לרכבת, בדחיפות כי אני מאחר לעבודה, ואין לי רכב; כדי להגיע לרכבת בזמן, אני מוכן לשלם על כך. איך אוכל להציע לכל הנהגים את עסקת ה"נסיעה דחופה תמורת תשלום" בלי להטריד את מי שלא מעוניין בעסקאות כאלו?

* יציאה מהבית בחופזה כשאני ממהר לרכבת, ואין לי זמן להקליד את הטרמפ במערכת. או: אני בכביש הראשי בדרך מחיפה לתל אביב, ופתאום הודיעו לי שהפגישה בתל אביב התבטלה ואני מחליט לחזור לגבעת עדה. האם הגיוני שאעצור בצד כדי להזין את הטרמפ?

* האפליקציה (וגם וואטסאפ למעשה) אינן מאפשרות להוציא שיחת טלפון לשולח ההודעה, ובמקרים שנותרו פחות מ-15 דקות עד למועד המפגש נוסע/מסיע, השימוש בהודעות כתובות הוא בעייתי במקרה הטוב והרסני במקרה הממוצע.

* למי שיש רכב, וכל פעם מסיע אנשים - זה פחות נוח מנסיעה לבדו. הוא צריך להיות מתוגמל על כך באופן סמלי לכל הפחות, ורצוי אפילו באופן משמעותי, כדי שיתמיד במאמציו לסייע לאנשים שאין להם רכב.

תגובות

לקבוצת פעולה בנושא: https://www.facebook.com/groups/givatada/permalink/479019032231205/
"לפני כמה ימים עדכנתי את קבוצת השאטל.
אני נוהגת לשתף כשדברים סגורים יותר אבל הפעם יש לי תחושה שכדי שיהיה שינוי כלשהו בשרות ההסעות שאנחנו מקבלים, נצטרך להיות יותר אקטיבים. לפני כשבועיים נפגשתי עם יו״ר רכבת ישראל והצגתי בפניו את נושא השאטל,עלויות הרכבת לנוסע בשנה, כניסת קווים,תוספת עתידית של כ 300 מקומות חניה בבנימינה(עדיין לא יודעת אם יחייבו אותנו בתשלום) וכל מה שאתם מכירים. ביום שני האחרון חזרו אלי אנשי הרכבת עם תשובות. 14/6 הוא המועד שבו הרכבת תפרסם לו״ז חדש. קווים יצטרכו להתאים את עצמם ללו״ז. ברכבת יתנו להם ״ גרייס״ של כמה חודשים(אבסורד לדעתי) וכן הם עובדים עם מ. התחבורה על כרטיס משולב,חופשי חודשי וכו׳.באותו בוקר היה פינקי במשרד התחבורה. השווינו בינינו את התשובות שקיבלנו. ברכבת אומרים אחרי תקופת ההרצה,אי עמידת קווים בלו״ז יחייב אותם בקנסות. נראה לי הזוי להמתין עד ה 14/6 ומה תאריך הזה להמשיך לקבל בהבנה אי התאמה בין קווים ללוז. (״את צודקת״ אמרו לי אנשי הרכבת). נראה לי שכדי להמריץ ולזרז את הפקידים במ. התחבורה, כדאי שנהיה יותר אקטיבים בנושא. עד כאן.הצעתי לכנס צוות חשיבה שיתכנן מה נכון לעשות כדי להשפיע על פקידי מ. התחבורה ולחולל שינוי. מי שרוצה לקחת חלק בסיפור הזה,מוזמן ליצור איתי קשר. מפגש אחרי שבועות. בשמחות"

הוסף תגובה חדשה

Filtered HTML

  • Project issue numbers (ex. [#12345]) turn into links automatically.
  • Freelinking helps you easily create HTML links. Links take the form of [[indicator:target|Title]]. By default (no indicator): Link to a local node by title
  • כתובות דפי אינטרנט וכתובות דוא"ל הופכות אוטומטית לקישורים.
  • תגיות HTML מותרות: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><span><h2>
  • <time /> is replaced with the current time.
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • כתובות דפי אינטרנט וכתובות דוא"ל הופכות אוטומטית לקישורים.
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
CAPTCHA
השאלה הזו נועדה לבדוק האם את:ה אנושי:ת, וכדי לחסום תוכנות למילוי ספאם אוטומטי
Fill in the blank.